Każdy z nas z całą pewnością ma w szafie niejedną parę jeansów. O tym, że spodnie te są niezwykle uniwersalne i z powodzeniem można łączyć je z elementami praktycznie każdej stylizacji, nie trzeba nikogo przekonywać. Ale dzisiaj mało kto pamięta, jak wyglądała ich historia. Wiecie, że jeansy i konopie mają wiele wspólnego?

 

Hemplution jeansy z konopi czarne

Nie bez powodu mówi się, że jeansy modne są od zawsze. Pierwsze tego typu spodnie pojawiły się już w epoce renesansu jako jedno z ubrań często wybieranych przez żeglarzy. Prawdziwą popularność zyskały one jednak dopiero w XIX wieku, gdy pochodzący z Bawarii król jeansów, Levi Strauss, przybył do San Francisco, aby spróbować swoich sił na amerykańskim rynku odzieżowym. Szybko zorientował się, że trwająca w tym czasie w USA gorączka złota to świetna szansa na to, aby odnieść sukces! W 1853 roku założył on własną hurtownię, w której produkował spodnie, których niezwykłą wytrzymałość i odporność na różnego rodzaju otarcia docenili głównie osadnicy licznie przybywający w tym czasie do San Francisco w poszukiwaniu samorodków złota. Powód jest oczywisty – pierwsze jeansy wyprodukowano właśnie z konopi!

Tkanina inna niż wszystkie

Dlaczego król jeansów to właśnie z konopi uszył pierwsze tego typu kultowe spodnie? Odpowiedź jest prosta – roślina ta urzeka naturalnym pięknem i kusi ponadprzeciętną funkcjonalnością. Nadzwyczajna wytrzymałość tych włókien czyni je odpornymi na różnego rodzaju uszkodzenia, dzięki czemu doskonale sprawdzały się one nawet podczas jazdy konno. Nie bez znaczenia jest także fakt, że zawarte w konopiach ligniny chroniły przed przenikaniem promieni ultrafioletowych, dzięki czemu spodnie dłużej zachowywały swój unikalny wygląd. Naturalna zdolność wchłaniania wilgoci sprawiała natomiast, że mając je na sobie, poszukiwacze złota nawet pomimo upalnej pogody, czuli świeżo i komfortowo.
Niestety, wspólna przygoda jeansów i konopi nie trwała długo. Już kilkadziesiąt lat później, tj. w latach 30. XX wieku na rynku zaczęły się stopniowo pojawiać o wiele tańsze, choć zdecydowanie mniej trwałe tkaniny sztuczne. Nie bez znaczenia było również lobby bawełniane, które wymogło na rządzie USA delegalizację konopi. Włókna te zastąpił więc popularny do dziś denim – tkanina uzyskiwana ze skręconej przędzy bawełnianej tkanej w specjalny sposób. Barwiony tradycyjnie na ciemnoniebieski kolor, materiał ten na długo zagościł na światowym rynku, ustępując miejsca zdecydowanie trwalszym konopiom.

Historia zatacza koło

Dziś w odpowiedzi na najnowsze trendy marka Hemplution wraca do korzeni, prezentując jedyne tego rodzaju jeansy wykonane z konopi. Spodnie te są połączeniem tradycyjnej trwałości naturalnego materiału i designu na światowym poziomie. Uniwersalne fasony, idealnie podkreślające każdy typ sylwetki, niebagatelne sposoby wykończenia oraz unikalne, ponadczasowe piękno konopi to tylko jedne z nielicznych zalet najnowszej kolekcji Hemplution, a wszystko to uszyte z europejskich konopi w Polsce przez profesjonalne krawcowe.